Tron blog

Főleg Sci-Fi témával fogok foglalkozni, de nem annyira kötötten. Lesz benne film, játék, könyv leírások. remélem élvezni fogja mindenki!

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Friss hozzászólások

  • micekzon: a szkájvókert akarom kirakni meg a szájbaverés se rossz (2008.01.24. 14:42) Orosz kibeszélső show
  • Nitram: jol írsz! de komolyan. (2007.12.18. 18:44) Tron: a film

Tron: a film

2007.12.17. 18:13 | micekzon | 1 komment

Címkék: effekt film digitális tron flynn encom mcp

   

    Tegnap, miután a GLtronnal nagyokat játszva rászántam magamat, rákerestem, hogy ennek a Tron játéknak, van-e egyáltalán univerzuma, története, vagy csak egy játék. Angol Wikipedián egy kis keresgélés után rábukkantam valami érdekesre... A Tron elvileg egy film volt, és egy Atari 2600-as konzolra írt játék. YouTube-on megnéztem részleteket a filmből és  rászántam magamat, letöltöttem a filmet. Nem bántam meg, sőt!
    A film 1982-ben látott napvilágot a Disney stúdiójából kikerülve (semmi bugyuta, gyerekeknek való mese) és elsősorban a digitális technológia előfutára volt. Az otthoni használatban még a 8-bites gépek voltak csatasorban: Commodore, Amiga és a korai konzolok: Nintendo Entertainment System, Sega Master System, de az alapok megvoltak a mai PC-s világhoz. Ugyan-úgy Processzorok számolnak, memória tárolja az adatokat stb... (Csak az Internet hiányzott). A film azonban akkor, már a "mátrix" effekteket próbálta használni, ami többé kevésbé sikerült jól, bár nekem nem hiányoztak a 20 perces akciójelenetek. Az viszont kétségkívüli, hogy elég egyedül álló látványvilágot teremtett meg: a kék-fekete szín dominál és a film után elég furcsán nézegettem a szobám más árnyalatait. Bár a látvány elég futurisztikus, és sokaknak felmerülhet a kérdés: mi volt olyan nagyszám? A Csillagok Háborúja már '78-ban űrcsatákat mutatott be. Ez igaz, de ott a digitális effektek nem sok helyet kaptak (a régi, nem SE változatban), hanem a Halálcsillag egy makett volt, a robbanások meg apró petárdák kamerás trükökkel.
    A sztorit felvázolom, tehát aki elhatározza, hogy megnézi és nem akarja tudni a végét, ugorja át a következő részeket. A történet valahol Amerikában játszódik, időpontot nem ad, de én a képzeletem a ’80-as évek elejére/közepére rakja. A szoftverpiacot egy vállalatóriás, az Encom uralja, akiknek nagy hálózatuk, pénzük és technológiai fejletségük révén monopóliumra jutnak. A tudós brigád kifejleszt egy olyan lézert, amely a tárgyakat molekuláris szintre bontja, és bedigitalizálja, beviszi az Encom hálózatába. A cég vezérigazgatója, egy bizonyos Ed Dillinger, aki egy versenytársa, Flynn rovására jutott el odáig, úgy, hogy egyik napról a másikra lemásolta Flynn játékait és ezzel befutott. Dillinger utána még megírta a Master Control Programot (MCP, Fővezérlő Program), hogy helyette ellenőrizze a céget, és pénzeket lopjon más cégektől, bankoktól észrevétlenül.   Persze hősünket utána kirúgták, de nem nyugszik, folyamatosan hekkerkedik az Encom hálózatán, és keresi azokat a fájlokat, amik bizonyítják a jogát a játékokhoz. A barátai (Alan és Lora) még az Encomnak dolgoznak, és beviszik a cégbe, hogy beindítsa Flynn Tront, Alan „vírusirtó” programját, és elfogják Ed és az MCP frakkját. Miközben Flynn  dolgozik Tron beindításán, MCP galád módon a lézerrel beviszi a gépvilágba, ahol hihetetlen kalapndokat kell kiállnia és kiszabadítania Tront, hogy együtt pusztítsák el az MCP-t. A film nagyrésze a virtuális világban játszódik, és ott meg is csodálhatjuk a híres fénybicikli jelenetet.
    Aki részletesebben kíváncsi, bátran ajánlom neki a filmet, nekem megérte az a 90 perc az életemből, és valószínű nem először néztem meg. És még azt hozzá kell tennem, hogy a Mátrix Trilógia sikeréhez, nagyban hozzájárult ez a film is.

Cím: Tron (1982)
Hossz: 91 perc
Műfaj: Sci-fi
Rendező: Steven Lisberger
Író: Steven Lisberger, Bonnie MacBird
Szereplő(k):

Jeff Bridges (Kevin Flynn/Clu)
Bruce Boxleitner (Alan Bradley/Tron)
David Warner (Ed Dillinger/Sark)
Cindy Morgan (Lora/Yori)
Barnard Hughes (Dr. Walter Gibbs/Dumont)

Pontozás: 9/10 – nekem személy szerint rövid volt, és kult film lehetett volna, ha kicsit jobban marketingelték volna. Igazi remekmű.

A bejegyzés trackback címe:

https://tron.blog.hu/api/trackback/id/tr34267213

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nitram 2007.12.18. 18:44:24

jol írsz! de komolyan.
süti beállítások módosítása